“Non omnis moriar”

Powiększ obraz

“[…] Nie wszystek umrę, wiem że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka […]” tymi słowami dnia 2 listopada 2019 r. otwarto wystawę w trzcińskiej Izbie Pamięci pt. “Mała Ojczyzna w twórczości Zbigniewa Przetacznika i Jana Sokólskiego”.

Licznie przybyłych gości przywitał prezes stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz. Zaprezentował on życiorysy tych  artystów, którzy byli także społecznikami i nauczycielami wychowującymi dzieci i młodzież. Spod ich pędzli wyszło mnóstwo pięknych obrazów i grafik naszego miasteczka i otaczającej przyrody.

Artyści pozostawili po sobie około pół tysiąca obrazów, rysunków, które dziś znajdują się w prywatnych kolekcjach. Członkowie Stowarzyszenia zgromadzili na wystawie ponad 100 obrazów, pochodzących od  rodzin Z. Przetacznika i J. Sokólskiego oraz 15 innych osób.

Oprawę muzyczną tego wydarzenia  zapewniła  studentka Akademii Muzycznej Weronika Wasiela, która zaprezentowała kilka utworów na flet poprzeczny. W ciągu pięciu dni wystawę obejrzało ponad 300 osób Trzcińska Biblioteka była współorganizatorem wydarzenia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej; Gmina Trzcińsko-Zdrój i Trzcińskie Centrum Kultury.

Źródło zdjęć: www.trzcinsko-zdroj.pl