Narodowe Czytanie w trzcińskiej Bibliotece

Powiększ obraz

Dnia 13 września 2019r. Biblioteka w Trzcińsku-Zdroju po raz drugi przystąpiła do Narodowego Czytania. Akcja odbywa się już po raz ósmy pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tym roku uczestnikom spotkania zaproponowano 3 nowele polskie, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Zwięzła forma nowel idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

W interpretacji dziewięciu lektorów przybyli usłyszeli: ?Orkę? Władysława Reymonta, ?Katarynkę? Bolesława Prusa oraz ?Dym? Marii Konopnickiej. Utwory te towarzyszyły rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów.

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Wskazują, by w życiu kierować się szlachetnością i solidarnością, nie tracąc wrażliwości na ludzką krzywdę, zachować pamięć o naszej historii. W nowelach
odnaleźć można udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i mimo niewielkich rozmiarów doniosłe.

Spotkanie muzycznie okrasiła trzcińska flecistka czterema utworami na flet poprzeczny.