Tydzień Czytania rozpoczęty…

Powiększ obraz

Trzcińskie bibliotekarki dziś (30.05.2019 r.) odwiedziły uczniów młodszych klas SP w Trzcińsku – Zdroju. Zainicjowały rozpoczęcie Tygodnia Czytania Dzieciom. Najpierw czytano w klasie I b.

Dzieci wysłuchały opowiadania “Mój przyjaciel Kemushi” w teatrzyku Kamishibai, poznając w ten sposób historię gąsienicy, która zamienia się w motyla. Dzieci zobaczyły także inne książki, które nie miały tekstu, poruszały emocje, oddziałując na czytelnika: “Gra luster”, “W kieszonce”. Na zakończenie spotkania była jeszcze jedna historia o rowerze Walentynki. Ona podobała się dzieciom najbardziej.

Także 30 maja 2019 r. uczniowie klasy I a wzięli udział w czytelniczej akcji. Po zaprezentowaniu teatrzyku Kamishibai i wypowiedzeniu czarodziejskiego zaklęcia przeczytano historię przepoczwarzania się gąsienicy w motyla. Cykl rozwojowy motyla utrwalono przez zabawę. dzieci otrzymały kolorowe motyle, którym należało ozdobić skrzydła. Zobaczyły także książki Joanny Chmielewskiej, które mają znikomą ilość tekstu. Do czytelnika przemawiają za to ilustracje. Wspólnie przeczytano książkę pt. “Oczy”. Mówi ona o oczach jako największym darze. dzieci próbowały zrozumieć jak czują się niewidomi, żyjący w ciemności.

Dziś czytano także w klasie II a. Tu zaprezentowano w teatrzyku Kamishibai opowieść pt. “Trzeba będzie…” O dziecku, które dopiero ma się urodzić. Próbuje poznać świat takim jakim jest. Widzi nędze i głód, niegodziwie zachowujących się możnych tego świata, zaśmiecone lasy i morza… Mimo to dostrzega także jego piękno i przychodzi na świat, by go zmienić. Było wspólne czytanie i dopowiadanie wersów w opowiadaniu “Rower Walentynki”. W przerwie między czytaniem piosenka z gestykulowaniem “Przyleciała mucha…” i zabawa rytmiczna z butami. Dzieci przekonały się, że książki bywają różne kwadratowe i podłużne. Jedne do czytania drugie do oglądania ale wszystkie wpływają na emocje czytelników. Przykładem mogą być książki J. Chmielewskiej: “Oczy”, “W kieszonce” oraz “Gra luster” H. Tulleta.

Uczniowie klasy II b także gościli panie z Biblioteki. Obejrzeli teatrzyk a przy pomocy zaklęcia wywołali historię, która była w teatrzyku zamknięta. Wysłuchali śląskiej opowiastki: “Legenda o Skarbniku”, opowiadającej o dzielnym Jorgusiu, który chciał zapewnić środki na utrzymanie swojej rodziny gdy zabrakło ojca. Dzieci z uwagą wysłuchały tej wzruszającego podania. Inne emocje wywołała druga opowieść pt. “Rower Walentynki”. Było zabawnie i wesoło. Na zakończenie zaprezentowano jeszcze jedną z książek Joanny Chmielewskiej “W kieszonce”, mającej wpływ na rozwijanie wyobraźni.