“Moja historia…”

Powiększ obrazPrzedstawienie profilaktyczne pt. "Moja historia"

Dnia 22 maja 2019 r. Uczniowie kl. IV – VIII SP w Trzcińsku – Zdroju obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. “Moja historia” w wykonaniu aktorów teatru “Kurtyna”, w związku z realizacją Programu Przeciwdziałania Przemocy.

W spektaklu pokazano historię kilkunastoletniego chłopca, który żyje tak jakby w dwóch rzeczywistościach (szkoła i dom). W szkole jest anonimowym uczniem nie szanującym norm społecznych. W domu, przy komputerze staje się “Mikaelem Robocompem” – strategiem interaktywnych bitew i gier, znajdującym uznanie wirtualnych przyjaciół. Pewnego dnia życie Michała przewraca się do góry nogami. Staje przed koniecznością napisania testu z historii i zdobycia sympatii Asi, najlepszej uczennicy w szkole. Michał w końcu realizuje w realu swoje cele, akceptując stawiane przed nim oczekiwania. Odbudowuje poczucie swojej tożsamości, zyskując akceptację środowiska.

Spektakl ukazuje problemy dorastającego pokolenia m.in. brak własnej tożsamości i podmiotowości, który kompensowany jest przy pomocy używek i uzależnień. Promuje postawy aktywne, dynamicznie radzące sobie z przeciwnościami.

Po przedstawieniu – warsztaty dla młodych widzów, szerzące wiedzę na temat dbałości o własne życie bez wspomagaczy niszczących zdrowie; zgłębianie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych (alkohol, narkotyki, nikotyna…); pokonywanie słabości i zagrożeń związanych z uzależnieniami (także uzależnienie od Internetu jako choroba); nabywanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z wirtualnymi ?przyjaciółmi?; rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie.