spotkanie promujące książkę “RURKA. WIEŚ TEMPLARIUSZY” w Trzcińsku-Zdroju

Powiększ obraz

8 lutego 2019 r. o godz. 17:00 Miejsko-Gminna Biblioteka w Trzcińsku-Zdroju zaprasza na spotkanie promujące książkę pt. “Rurka wieś Templariuszy”.

O książce

Tytuł:  RURKA. WIEŚ TEMPLARIUSZY

Autor: Przemysław Kołosowski

Wydawnictwo: CZARNY TEMPLARIUSZ

Okładka: Miękka

Wymiary: 155 x 215

Ilość stron: 91

ISBN: 978-83-951924-1-8

Przedstawiane wydawnictwo stanowi zaledwie wstęp pewnej niezakończonej historii dotyczącej templariuszy z Rurki i tak należy je traktować. Rozpoczęte dwadzieścia lat temu badania archeologiczno-architektoniczne w Rurce nie zostały zakończone, na wyjaśnienie czeka jeszcze wiele zagadnień dotyczących dziejów templariuszy w ziemi bańskiej, które w opracowaniu zostały zaledwie zasygnalizowane. Tropiciele zagadek znajdą tu kilka śladów którymi mogą podążać?

Tekst powstał w 2008 roku. Opracowanie miało zostać wydane w polsko-niemieckiej serii opisującej dzieje niewielkich i często zapomnianych pomorskich miejscowości. Nie udało się. Obecna publikacja została wydana w formie niewielkiej książki z kolorowymi ilustracjami, ma charakter popularnonaukowy i jest skierowana do szerszego grona czytelników. Dla łatwiejszego odbioru treści przypisy umieszczono za tekstem. Zainteresowani znajdą tam ciekawe informacje uzupełniające. Za przypisami znajduje się Posłowie a całość zamyka bibliografia.

Zasadnicza treść prezentowanego wydawnictwa dotyczy dziejów wsi Rurka od czasów najdawniejszych do drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kiedy przebywali tam templariusze, a Rurka pełniła funkcję ich głównego ośrodka administracyjnego na Pomorzu. W tle pojawią się także wycinki z dziejów okolicznych miejscowości, których losy przeplatały się z historią komandorii. Tytuły rozdziałów: Kaplica; Zanim przybyli rycerze; Początki dworu zakonnego ? templariusze; Dwór i wieś ? pod władzą joannitów; W czasach nowożytnych.

O autorze

Przemysław Kołosowski ? archeolog architektury, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, regionalista, podróżnik do miejsc zapomnianych. Badacz templariuszy, średniowiecza, zwyczajów pogrzebowych. Od początku działalności zawodowej głównym obszarem jego zainteresowań jest nadodrzańskie pogranicze Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu archeologii, historii, ochrony zabytków. Redaktor naukowy i współautor monografii pomorskiego Gryfina (Dzieje Gryfina i okolic, Gryfino 2005), wydawnictwa Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza (Chwarszczany 2007) oraz zbioru artykułów konferencyjnych pt. Cmentarze zbrodni (Chwarszczany 2018).

            Poza działaniami na polu nauki zajmuje się szeroko rozumianym popularyzowaniem wiedzy historycznej w oparciu o miejscowe dziedzictwo kulturowe np. organizacją imprez o charakterze edukacyjno-historycznym (festyny rycerskie, warsztaty dawnych rzemiosł, koncerty muzyki dawnej etc.) i rekreacyjnym (historyczne biegi przełajowe).

            Od 2004 roku zaangażowany w działania związane z ratowaniem i restauracją kaplicy zakonnej templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. Współzałożyciel pierwszego w województwie zachodniopomorskim Parku Kulturowego Chwarszczany (2005). Inicjator i autor pierwszego wniosku o dofinansowanie restauracji kościoła w Chwarszczanach (2012). Organizator Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach (facebook.com/chwarszczany).