“Cała Polska czyta dzieciom”

W związku z akcją czytelniczą “Cała Polska czyta dzieciom” bibliotekarze z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju w dniu 13 czerwca 2018 r. odwiedzili uczniów w Szkole Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju. Zaprezentowali teksty nie tylko do czytania i słuchania ale także do zabawy.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w klasie III b. Dzieci wcielały się w wyznaczone role: króla i królowej, królewny, syna służącego i dworzan…

Następnie korzystając z zaproszenia uczniów klasy I b zaprezentowano opowieść Joanny Papuzińskiej, która przybrała formę zabawy teatralnej. Dzieci poznały także współczesną bajkę o zapracowanej mamie.

Bibliotekarze odwiedzili także uczniów klasy III a. Zaprezentowali opowieść “O księżniczce, która bez przerwy ziewała” Carmen Gil. Przeczytany tekst był kanwą do zabaw teatralnych dla całej klasy. Dzieci wysłuchały także opowiadania “Krąg braterstwa” Krystyny Kleniewskiej – Kowaliszyn ze zbioru “Magda, Paweł i Ty”. Chociaż opowiadanie dotyczyło tematyki wakacyjnej, poruszało także problem funkcjonowania każdej z osób w grupie.

Chociaż Tydzień Czytania już za nami (2-10 czerwca 2018 r.) trzcińscy bibliotekarze czytają przez cały rok i jeden dzień dłużej. Na zakończenie odwiedzili także uczniów kl. I a. Pokazali dzieciom jak można bawić się tekstem literackim, używając niewielu rekwizytów. Zaprezentowano teksty dotyczące rodziny i jej problemów. Była to m.in. współczesna bajka o “Kapciuszku” Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel o spełnianiu własnych marzeń i nierównym podziale obowiązków domowych.