Śladami joannitów…

Dnia 3 czerwca 2018 miał miejsce Trzeci Trzciński Rajd Rowerowy – “Odjazdowy Bibliotekarz …śladami joannitów” 2018 zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcińsku- Zdroju wraz ze Stowarzyszeniem “Niemożliwe jest możliwe“.

W tej ogólnopolskiej akcji uczestniczyli bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek i rowerów spędzający aktywnie czas. Na starcie zgłosiło się ponad 100 osób zainteresowanych historią zakonu i jego siedziby, zgodnie z założeniem organizatorów 100-u uczestników na 100- lecie Odzyskania Niepodległości.

Rajd rozpoczął się w Trzcińsku-Zdroju, a jego punktem docelowym był zamek joannitów w Swobnicy, gdzie przewidziano piknik i inne atrakcje (bookcrossing, ognisko z pieczeniem kiełbasek, loterię fantową…). Joannicka warownia powstała w latach siedemdziesiątych XIV wieku na półwyspie jeziora Grodziskiego. Chroniła przed zagrożeniem ze strony nieprzychylnej ludności. Zakon joannitów zwany “szpitalnikami” zajmował się prowadzeniem hospicjum i szpitali dla wiernych oraz obronił wiary i niósł pomoc ubogim, nie zyskując przychylności mieszkańców ziemi bańskiej. Po wojnie trzydziestoletniej joannici opuścili zamek. Od tej pory przechodził z rąk do rąk, popadając w ruinę. W ostatnich latach Gmina Banie odzyskała zabytek, dokonując najpotrzebniejszych remontów. Uczestnicy rajdu mieli możliwość poznać historię tego niezwykłego miejsca, zobaczyć okolicę ze szczytu zamkowej baszty oraz poznać plany związane z jego renowacją. W słoneczne popołudnie grupa wytrwałych uczestników rajdu, w asyście strażaków OSP i policji dotarła bezpiecznie do Trzcińska. Następny “Odjazdowy Bibliotekarz” już za rok!

Organizatorzy składają gorące podziękowania sponsorom popierającym czytelnicze przedsięwzięcie, wspierając je datkami rzeczowymi lub finansowymi: 

 1. Starostwo Powiatowe w Gryfinie
 2. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Okręg 4 w Chojnie
 3. Aleksandra i Leszek Skibowie
 4. Teresa i Piotr Bugajscy
 5. Stanisław Tomaszewski
 6. Marta i Robert Kopaniccy
 7. Zakład Perfekt -Grzegorz Wasiutyński
 8. Joanna Janusz- Sklep Puls 
 9. Piotr Kobusiak
 10. Małgorzata Bułgajewska
 11. Lucyna i Sławomir Stanisławscy
 12. Zakład Pogrzebowy Walkowiak
 13. Żaneta i Dariusz Kosterowie
 14. Maja i Marcin Perlińscy
 15. Euzebiusz Wierzbiński
 16. Małgorzata Zagórska
 17. Kazimierz Wróbel
 18. Wiesława Płotkowska
 19. Adam Baraniecki
 20. Andrzej Płotkowski
 21. Dorota Bielecka- Rycerz
 22. Łukasz Zawendowski – Chojna 
 23. Sklep Wędkarski w Chojnie
 24. Bogusław Gębala – Chleb