Niezwykła lekcja historii w Bibliotece w Stołecznej “Historia łączy pokolenia”

Dnia 13 marca 2018 r. Biblioteka w Stołecznej gościła Państwa Elżbietę i Ryszarda Borowskich na spotkaniu międzypokoleniowym pt. “Historia łączy pokolenia”.  Uczestniczyli w nim także uczniowie kl. VI i VII SP w Stołecznej wraz z nauczycielami.

Państwo Borowscy od ponad 10 lat są mieszkańcami Stołecznej. Wcześniej mieszkali w Szczecinie, gdy byli jeszcze zawodowo  czynni. Pani Elżbieta pracowała jako przedszkolanka w przy stoczniowym przedszkolu i żłobku, zaś Pan Ryszard pracował jako mistrz w Stoczni Szczecińskiej  im.  Adolfa Warskiego.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziło opowiadanie o strajkach w Stoczni (1970), które były protestem przeciw radykalnym podwyżkom cen. W szczecińskich protestach były także ofiary śmiertelne. W czasie strajków od kul służb mundurowych ginęło aż 16 osób. Uczniowie dowiedzieli się także wielu interesujących rzeczy o działalności Stoczni, począwszy od budowy okrętów, na pomocy socjalnej skończywszy.

Pan Borowski udostępnił młodzieży dokumenty i materiały o  Stoczni Szczecińskiej. W śród nich  znalazło się odręcznie zrobione  podziękowanie dla SNZZ “Stoczniowiec”, za udzielenie wsparcia finansowego dzieciom z Domu Dziecka “Promyk” w Trzcińsku?Zdroju (1994) oraz unikatowe wydanie pierwszego numeru Kuriera Szczecińskiego z 1945 roku (replika)- dar dla Biblioteki Szkolnej. Biblioteka Publiczna w Stołecznej otrzymała natomiast ?Encyklopedię Szczecina? oraz książkę: “Wesele Polskie” – o obrzędach weselnych.