Przeskocz do treści

Wokół “Szóstej klepki” …

Dnia 21 czerwca 2017 roku w Filii Bibliotecznej w Stołecznej odbyły się warsztaty czytelnicze wokół "Szóstej klepki" Małgorzaty Musierowicz. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu ze Stołecznej.

Po zaprezentowaniu sylwetki pisarki, wyjaśniono pochodzenie nazwy serii "Jeżycjada", a następnie zastanawiano się nad znaczeniem tytułu ?Szósta klepka?.  Potem uczniowie zapoznali się z bohaterami powieści, cechami ich charakterów oraz kompleksami, z jakimi się borykają. Odbyła się dyskusja o kompleksach. Wspólnie zastanowiono się, czym są kompleksy, skąd się biorą i czego dotyczą? Odczytano fragmenty tekstów, które przybliżyły sylwetki książkowych bohaterów.  Największą sympatię wzbudził Bobcio ze swoimi pomysłami, spostrzegawczością i dziecinną bezpośredniością.  Uczniowie zwrócili też uwagę na atmosferę panującą w domu rodziny Żaków (życzliwość, ciepło rodzinne, zrozumienie i pogoda ducha).
Zwrócono  uwagę na   ponadczasowość powieści M. Musierowicz, bo chociaż książka została napisana 40 lat temu,  porusza problemy aktualne do dziś.

W części warsztatowej zostały przedstawione scenki w grupach.  Jedna osoba z grupy  nakazywała wykonanie jakiś obowiązków domowych a pozostali musieli w jak najzmyślniejszy sposób wyłgać się od ich wykonania, wplatając w wypowiedź elementy z tytułów pozostałych książek serii "Jeżycjada". W ten sposób powstały dialogi typu: "- Posprzątajcie pokój!"

- Nie możemy, bo właśnie idziemy do Pulpecji na imieniny. Tam głównym daniem ma być kwiat kalafiora, który tak bardzo lubimy. Sama mówiłaś, że to warzywo bardzo zdrowe!?

Było wesoło i ciekawie.

Bibliotekarz- Bogumiła Michałek