Przeskocz do treści

Komu klepkę, komu…

Dnia 9 czerwca  2017 miały miejsce warsztaty czytelnicze dla klasy VI wokół "Szóstej klepki" Małgorzaty Musierowicz. Po powitaniu, zaprezentowano autorkę i jej książkę "Szósta klepka", zastanawiając się nad   tytułem, co może znaczyć.

Następnie na podstawie wybranych fragmentów książki dokonano prezentacji występujących w niej postaci. Uczestnicy, na kartkach wypisali dominujące cechy charakterów poszczególnych bohaterów. Na tej podstawie  stwierdzono, że bohaterowie  mierzą się z rozmaitymi kompleksami i w różny sposób  sobie z nimi radzą. Czasami ratują się ucieczką. Dokonano próby zdefiniowania pojęcia  kompleksy, zastanawiając się nad ich wpływem na nasze życie i funkcjonowanie w grupie.

Dla przeciwdziałania kompleksom  i ku podniesieniu własnej samooceny młodzież wzięła udział w zabawie w komplementy. Na twarzach od razu pojawiły się uśmiechy i wszyscy poczuli się lepiej. W części warsztatowej uczestników podzielono na dwie grupy: rodzina (rodzice, dzieci) i szkoła (nauczyciel, uczniowie). Każda z nich przygotowała scenkę dotyczącą podziału obowiązków  wśród domowników i wymyślenia, jak by się z nich wymiksować oraz pomocy koleżeńskiej dla słabszych uczniów  oraz poszukiwanie możliwości nieangażowania się w tę pomoc. Uczniowie starali się wplatać w dialogi elementy tytułów pozostałych książek. Było zabawnie.

Na zakończenie  zaprezentowano poszczególne książki "Jeżycjady" jako serii, w której przeplatają się losy bohaterów. Młodzież zainteresowała się książkami M. Musierowicz.