Przeskocz do treści

“Co to może być?” lub “Do czego coś nie służy?”- pomysł na książkę

Spotkanie dzieci z autorem książek Wojciechem Widłakiem

            Dnia 9 maja 2017r. w  trzcińskiej Bibliotece miało miejsce spotkanie pisarza Wojciecha Widłaka   z czytelnikami. Wzięli w nim udział uczniowie klas III SP w Trzcińsku- Zdroju.

Autor opowiadał o swoim warsztacie twórczym. Mówił skąd bierze pomysły na napisanie książki. Czasami umiejętnie zadane pytanie  np. ?Co to może być ?? lub ?Do czego coś nie służy?? (?Rękawiczka?) podsuwa pomysł, ćwiczący wyobraźnię. Zdarza się, że Wydawnictwo  narzuca autorowi, jak ma wyglądać książka dla dzieci (np. nie używać polskich znaków), co stanowi dla niego wyzwanie.
Pisarz mówił o znaczeniu ilustracji w książkach dla najmłodszych, które także rozwijają wyobraźnię, informując o treści. Pan Widłak opowiadał o Wrocławiu i jego kamiennych krasnalach, podpatrywanych podczas spacerów. Stały się  inspiracją do książki  odróżniającej się od innych , bo postarzonej pt ?Sekretne życie krasnali?. Autor odczytał historię jednego z nich.

Zarekomendował także książkę ?Dwa serca anioła?, która zwraca uwagę czytelnika kolorystyką (niebieska i czerwona) oraz kredkowymi czerwono ? niebieskimi ilustracjami Pawła Pawlaka, współgrającymi z tekstem. Książka przepełniona jest czułym humorem autora, chociaż porusza poważny problem choroby dziecka. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali jej fragmentu.

            Na zakończenie- możliwość nabycia książki z autografem autora.