Spotkanie z pisarką Małgorzatą Strękowską- Zarembą

2 grudnia 2010 miało miejsce kolejne spotkanie autorskie. Tym razem gościliśmy w  trzcińskiej  bibliotece  warszawską pisarkę, autorkę podręczników, dziennikarkę w jednej osobie Małgorzatę Strękowską- Zarembę. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła 25 lat temu. Początkowo adresatami jej twórczości byli dorośli a od 16 lat są dzieci. W twórczym dorobku pani Małgorzaty znalazło się 17 książek, osiemnasta pt. ?Filipek i rodzina?- jest już  w druku i niebawem ukaże się na rynku księgarskim?

Na spotkaniu z uczniami klas V i VI SP w Trzcińsku- Zdroju autorka mówiła o smakach książek, i różnych preferencjach czytelniczych, które można porównać do jedzenia cukierków. Zwracała uwagę, że należy zawsze szukać smaków najlepszych dla siebie. W jej książkach często pojawia się wątek detektywistyczny i  postać głównego bohatera, Detektywa Kefirka tropiącego najprawdziwszych przestępców. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się książka pt. ?Bery gangster i góra kłopotów? oraz ?Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą?.

Humor, zabawni bohaterowie i intrygująca akcja zyskują wciąż nowych zwolenników twórczości Strękowakiej- Zaremby. Pisanie książki to praca taka jak inne i trwa ok. 6 miesięcy. Jeśli powieść ma określony kierunek należy się do niej solennie przygotować. I tak pisząc powieść detektywistyczną, autorka zapoznała się z grubą ? Historią kryminalistyki?, dowiedziawszy się, że w 1911 roku odbył się pierwszy proces, w którym oskarżony został skazany na podstawie odcisków palców pozostawionych na szybie wystawowej sklepu z odzieżą. Kiedyś pisarzowi do pisania niezbędne były czyste kartki i pióro.

Dziś warsztat pisarski to sprawna klawiatura, komputer i ekran monitora. Najważniejszy jednak jest pomysł i portret charakterologiczny  każdej z postaci a akcja toczy się już sama. Na szczególną uwagę zasługuje książka ? Złodzieje snów?, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Mówi o problemie współczesnej rodziny- rozwód, i traumatycznych przeżyciach dzieci.  Na zakończenie były cukierki w różnych smakach i autografy na kartach książek.

Leave a comment